HİZMETLERİMİZ


Sık Sorulan Sorular

Cevap: Aracınızın bakımlarını kullanma kılavuzunda belirtilen aralıklarda, km ve süre sınırlarından hangisi önce gelirse onu dikkate alarak yaptırmalısınız.
Cevap: İlgili kanun, yönetmelik ve tüzükler gereği üretici firmalar dağıtım ve servis ağı içerisindeki firmalara fiyat uygulamaları konusunda herhangi bir yaptırımda bulunamamaktadır. Yalnız tavsiyede bulunabilirler.
Cevap: Ticari taksi, polis aracı vb. araçlar zor kullanım şartları altında değerlendirilmesi gereken araçlardır. Bu araçların bakımları kullanma klavuzunda belirtilen güç koşullardaki periyodik bakım bölümü dikkate alınarak yapılmalıdır.
Cevap: - Aracınızı uygun devirlerde kullanın, yüksek devirlere çıkmayın. 
- Ani ivmelenme ve sık frenlemelerden kaçının. 
- Uygun olan viteste sürün. 
- Aracınıza uygun kaliteli yakıt kullanın. 
- Gereksiz aksesuarlar taktırmayın. 
- Aracınızı aşırı yüklü kullanmayın. 
- Yoğun trafikten kaçının. 
- Klimayı sadece gerekli olduğunda kullanın. 
- Lastik hava basınçlarını sürekli kontrol edin. 
- Aşınmış lastikle aracınızı kullanmayın. 
- Aracınızı uzun süre rölantide çalıştırmayın. 
- Aracınızın bakımlarını zamanında yaptırın. 
- Her zaman orijinal Hyundai Yedek Parçası kullanın. 
- Sürüş esnasında ayağınızı debriyaj pedalı üzerinde tutmayın. 
Cevap: Tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesini engelleyen frensistemidir. Aracın sürücünün kontrolü altında güvenli bir şekilde frenlemesini sağlar. ABS fren sisteminin duruş mesafesini kısaltacağı kanısı doğru değildir. Aksine, kaygan zeminlerde duruş mesafesi biraz daha artabilir.
Cevap: Aracınıza uygun klimayı Hyundai Yetkili Servisimizde taktırabilirsiniz.
Cevap: Araç içinde cep telefonu kullanmak aractaki ABS, Motor İşletim Sistemi vb. elektronik sistemleri etkileyebilir. Ayrıca seyir halinde cep telefonu kullanmak trafik kurallarına da aykırıdır. Bu nedenle araç içerisinde cep telefonunuzu araç kiti ile kullanmanızı tavsiye ederiz.
Cevap: Orijinal Hyundai Yedek Parçalarını Hyundai Yetkili Servisimizden bulabilirsiniz. Orijinal parça hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.
Cevap: 

Baskı Balata: 
- Sürüş sırasında sol ayağın debriyaj pedalı üzerinde tutulması baskı ve balatanın zamanından önce aşınmasına neden olur. 
- Ani kalkışlar yalnızca debriyaj sistemine değil güç aktarma organlarının tamamına zarar verebilir. 
- Aracı sadece fren ile durdurunuz. Yokuş yukarı frene basmadan debriyaja yarım basarak aracı durdurmayınız. 
- Ayrıca ikinci vitesle aracı kaldırmaya çalışmak debriyajın ömrünü kısaltacaktır. 

Fren Diski ve Balataları: 
- Sık ve ani frenlemeler, aracınızı sürekli olarak yüksek hızlarda kullanmak fren disklerinizin ve balatalarınızın daha kısa sürede aşınmasına neden olacaktır. 
- Aracınızı kullandıktan hemen sonra aracınızı yıkamanız durumunda disklerinizde çarpılma meydana gelebilir. Budurum frenleme esnasında direksiyon titreme hissetmenize neden olacaktır. Dolayısıyla hem frenleme performansınız hemde sürüş konforunuz azalacaktır.
Hava yastığı sistemi; sürücüyü ve yolcuları kaza esnasında korumaya yönelik bir güvenlik ekipmanıdır. Bu sistem ; araç üzerine yerleştirilen sensörlerden alınan sinyallerle birlikte çalışmaktadır. Hava yastıklarının açılması için ; kaza anında bu sensörlere gelen darbe neticesinde oluşan sinyallerin hava yastık sisteminin patlaması için gerekli şiddetde olması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki hava yastıkları açılması için gereken şartlar oluşmadıkça açılmayacaktır.
Cevap: Farklı speklerinde cruise control bulunan aracınıza cruise control takılması teknik olarak mümkün olsa da maliyet açısından değerlendirildiğinde uygun olmamaktadır. Bu nedenle Hyundai Yetkili Servisimizde böyle bir uygulama yapılamamaktadır.
Cevap: Aracınızda kullanabileceğiniz lastik ebatları kullanma kılavuzunda belirtilmiş olup, bu ebatların dışında lastik kullanımınız aracınızın yol tutuşunu, yakıt tüketimini ve frenleme performansını etkileyecektir.Bu nedenle belirtilen lastik ebatları dışında lastik kullanımı sakıncalıdır.
Cevap : Kış aylarında kış lastiği kullanmak güvenlik açısından gerekli bir durumdur. Kış şartlarına uygun olmayan bir lastik soğuk hava koşullarında (7 C'nin altında)özelliğini kaybetmektedir. Bu durum yol tutuşunun azalmasına frenleme mesafesinin artmasına, konforsuz bir sürüşe neden olmaktadır. Bu nedenle kış aylarında aracınıza uygun ebatlarda kış lastiği kullanmanız daha güvenli olacaktır.
Cevap: Genellikle yanlış olarak bilinen bilgilerden biri de otomatik şanzımanlı araçların rampalarda geriye kaçırmadığının zannedilmesidir. Rampadaki eğim açısına bağlı olarak otomatik şanzımanlı araçların rölantide iken geri kaçırması mümkündür.
Cevap: Yola çıkmadan önce aracınızın motor yağı, radyatör suyunu, farları, aküyü, lastik havalarını (yedek lastik ile birlikte), kriko ve bijon anahtarını kontrol edin.
Cevap: Lastikler aracın yerle temasını sağlayan, dikkat edilmesi gereken en önemli parçalardan biridir. Lastikleri korumak için; 

- Lastiklerinizin hava basınçlarını (yedek lastik de dahil) düzenli olarak kontrol edin, 
- Kaldırım gibi yüksek yerlere zorunlu olmadıkça çıkmayın, 
- Bozuk yollarda düşük süratle kullanın, 
- Lastik subap kapaklarını sürekli olarak kapalı tutun.
Cevap: Turbo, çok yüksek devirlerde çalışan hassas bir parçadır. Bunun için aşağıda belirtilen kullanım şartlarına uyulması gereklidir; 

- Araç durduktan sonra motor hemen stop edilmemeli, stop etmeden önce bir süre beklenmelidir. 
- Motor stop edildikten sonra birkaç dakika içerisinde tekrar çalıştırılmamalıdır. 
- Aracın bakımları geciktirilmemelidir. Turbo çok yüksek devirlerde çalışan bir motor ekipmanı olduğundan ömrünü etkileyen önemli konulardan biri de yağdır. 

Bakımları geciktirilmiş bir aracın yağı özelliğini kaybetmekte ve bu durum turboda yataklarının aşınmasına sebep olmaktadır. 
Ayrıca hava filtresi Turbo açısından çok önemlidir. Hava filtresinin tıkalı olması veya orjinal olmaması durumunda Turbo mili / kanatçıkları hasarlanabilmektedir.

NEREDE

Kartaltepe Mah. 67. Sok. No:2 - Bayrampaşa - İstanbul
T : 0212 616 44 00 T : 0212 616 48 00

Krokimiz için tıklayınız
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Satış

Haftaiçi: 09:00 - 18:30
Cumartesi: 09:00 - 18:00
Pazar: 11:00 - 17:00

Servis

Haftaiçi: 08:30 - 18:30
Cumartesi: 09:00 - 17:00
TEST SÜRÜŞÜ
SERVİS RANDEVU